Jaką niszczarkę dokumentów wybrać

Kupując jakiekolwiek urządzenie biurowe warto przyjrzeć się bliżej parametrom oferowanych modeli by móc długo cieszyć się jego sprawnym działaniem. W przypadku niszczarek dokumentów trafny wybór jest szczególnie ważny, ponieważ są to urządzenia mechaniczne często narażone na duże obciążenia. Bardzo istotne jest by wybrać model o wysokiej jakości wykonania i nieco przewyższający wydajnością zakładaną pracę, ponieważ bywa, że chcemy zniszczyć dokumenty zabrane w dłuższym okresie czasu.

Oferta niszczarek jest duża co pozwala na dobry zakup. Poradnikiem chcemy pomóc Państwu w odpowiednim wyborze.

Wybór według zastosowania Wybór według parametrów
 1. Niszczarki do domu i małego biura
  okazjonalne niszczenie dokumentów
 2. Niszczarki biurowe, do 10 użytkowników
  niszczenie do 200 dokumentów dziennie lub okresowe niszczenie większej ilości dokumentów
 3. Niszczarki dla całego biura
  od 10 do 20 użytkowników
 4. Niszczarki centralne dla całej organizacji
  lub piętra biurowego, powyżej 20 użytkowników
 1. Wydajność niszczarki
 2. Rodzaj cięcia i stopień bezpieczeństwa DIN
 3. Wielkość kosza na ścinki
 4. Niszczenie płyt CD DVD Bluray oraz dyskietek i kart plastikowych
 5. Oszczędność energii
 6. Gwarancja producenta

Wybór wg zastosowania

Niszczarki do domu i małego biura, osobiste, okazjonalne niszczenie dokumentów

Koszt od 100 do 400 zł netto

Gdy mamy potrzebę sporadycznego, okazjonalnego niszczenia dokumentów, np. domowych rachunków lub zbędnych faktur w biurze posiadamy wybór ok. 50 modeli. Niszczarki takie sprawdzą się w niszczeniu 30-50 arkuszy papieru dziennie, dla 1-2 osób, gdy praca urządzenia rozłożona jest na kilka godzin. Pozwoli to niewielkim modelom na bezawaryjną pracę przez długie lata. Przestrzegamy przed zakupem urządzeń najtańszych, najczęściej oferowanych w marketach, które zwykle długo nie wytrzymują nawet tak niewielkich obciążeń.

Gdy niszczymy dokumenty poufne lub zawierające dane wrażliwe (np. dane osobowe, dane klientów, dokumenty bankowe) warto wybrać modele o stopniu bezpieczeństwa DIN 3 - tnące na ścinki. W tej grupie znajdziemy również urządzenia umożliwiające niszczenie płyt CD DVD/Bluray oraz karty kredytowe (plastikowe). Na uwagę zasługują modele marki HSM o zerowym poborze mocy w czasie spoczynku pozwalające obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Polecamy modele

Niszczarki biurowe, do 10 użytkowników, niszczenie do 200 dokumentów dziennie lub okresowe niszczenie większej ilości dokumentów

Koszt od 400 do 1500 zł netto

To grupa najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej uniwersalnych niszczarek, do wyboru mamy ok. 100 modeli. Sprawdzą się zarówno jako niszczarki osobiste, przybiurkowe dla jednego pracownika oraz jako urządzenia wolnostojące, obsługujące nawet do 10 osób.

Istotnymi parametrami dla wyboru niszczarki biurowej jest jej wydajność oraz stopień bezpieczeństwa DIN. Jeżeli pracujemy z całymi plikami jednocześnie niszczonych dokumentów liczącymi 10-20 arkuszy papieru, warto wybrać urządzenia o wyższej wydajności co oszczędzi czas spędzony na niszczeniu. Jeżeli nie są to dane poufne lub chronione ustawowo dane osobowe można skorzystać z urządzenia tnącego na paski które charakteryzują się wyższą wydajnością. Natomiast jeżeli niszczone dokumenty wymagają tajności zalecany jest stopień bezpieczeństwa DIN 3 – tnące na ścinki.

W grupie tej znajdziemy również modele umożliwiające pracę ciągłą, to parametr istotny w sytuacjach gdy okresowo pojawia się więcej niż zazwyczaj dokumentów przeznaczonych do zniszczenia (np. zamknięcia okresów). Jest niezbędny gdy chcemy niszczenie odłożonych, zbędnych dokumentów zorganizować okresowo np. raz w tygodniu lub miesiącu.

Polecamy modele

Niszczarki dla całego biura, od 10 do 20 użytkowników

Do 500-800 dokumentów dziennie, koszt od 1500 do 3000 zł netto

Dobrą alternatywą wobec zakupu wielu niszczarek przybiurkowych jest zakup jednego urządzenia centralnego (podobnie jak to czynimy z urządzeniami Xero). Pozwala to na obniżenie kosztów zakupu i serwisu oraz rozwoju biura i łatwość eksploatacji (opróżniania kosza, oliwienie).

Niszczarki przeznaczone dla większej liczby użytkowników muszą charakteryzować się dużą wydajnością. Najlepiej gdy posiadają możliwość pracy ciągłej, ponieważ trudno jest zaplanować rozłożenie pracy urządzenia w czasie. Należy zwrócić uwagę na wielkość kosza na ścinki, modele przeznaczone dla całego biura powinny posiadać kosz nie mniejszy niż 50L. Można z góry założyć, że będą pojawiały się dokumenty, których niszczenie z uwagi na poufność treści powinno się odbywać w stopniu DIN 3. Zalecamy wybór urządzeń markowych, wysokiej jakości, produkowanych w europie tj. niemieckie niszczarki HSM, Dahle, Ideal oraz włoskie Kobra.

Polecamy modele

Niszczarki centralne dla całej organizacji lub piętra biurowego, powyżej 20 użytkowników

Koszt od 3000 zł netto

Decydując się na wybór niszczarki centralnej mamy najszerszą ofertę urządzeń. Podobnie jak w przypadku urządzeń dla jednego biura przy wyborze kierować należy się jakością wykonania, wysoką wydajnością niszczarki oraz parametem DIN w stopniu co najmniej trzecim. Wyjątkiem pozwalającym na użycie urządzenia o niższym stopniu DIN są zastosowania nie wymagające zachowania wysokiej poufności dokumentów (np. archiwa jawne) a kładące nacisk na wysoką wydajność. W każdym przypadku ważne jest by niszczarka posiadała kosz nie mniejszy niż 80L oraz silnik przystosowany do pracy ciągłej.

Polecamy modele

Wybór według parametrów

Wydajność niszczarki

Wydajność niszczarki to dla większości zastosowań wraz ze stopniem bezpieczeństwa DIN najważniejszy z parametrów urządzenia. Określana jest przez ilość arkuszy papieru (o standardowej biurowej gramaturze 70-80g/m2) które urządzenie jest w stanie zniszczyć jednocześnie. Należy pamiętać, że niszczenie większej ilości dokumentów niż podana przez producenta obniży żywotność urządzenia. Coraz więcej modeli wyposażonych jest w automatyczny czujnik nie pozwalający na przeciążenie niszczarki (urządzenie zatrzymuje się i wycofuje pobrane arkusze).

Wydajność przekłada się na czas jaki musimy spędzić przy urządzeniu niszcząc większą ilość dokumentów. Dysponując wydajnym modelem nie będziemy zmuszeni do dzielenia pliku na kilka partii przed umieszczeniem w niszczarce. Większą wydajnością charakteryzują się urządzenia tnące na paski (stopień DIN 1-2).

Gdy przed wybieranym urządzeniem stawiamy zadanie pracy z dużą ilością dokumentów lub będzie ono obsługiwało większą ilość osób, warto zdecydować się na zakup posiadającego możliwość pracy ciągłej. Rozwiązaniem jest również nowość 2011 roku na rynku – niszczarki automatyczne, wyposażone w automatyczny podajnik dokumentów, jednak pamiętać należy że nie są to niszczarki przeznaczone do dużych obciążeń a raczej pozwalające na jednorazowe niszczenie większej partii dokumentów bez konieczności czasochłonnej obsługi.

Najbardziej wydajne niszczarki w DIN 1 i 2
Najbardziej wydajne niszczarki w DIN 3 (dane poufne, dane osobowe i informacje finansowe)
Niszczarki automatyczne

Rodzaj cięcia i stopień bezpieczeństwa DIN

Niszczenie dokumentu może odbywać się na dwa sposoby – na paski, gdzie uzyskany pasek ma długość niszczonego dokumentu oraz ścinki, gdzie długość ścinka uzależniona jest od modelu urządzenia. Dodatkową zaletą cięcia na ścinki jest 4-8 krotnie rzadsza potrzeba opróżniania kosza niszczarki (ścinki samoistnie kompresują się w koszu). Dla zachowania długiej żywotności niszczarki modele tnące na ścinki należy co pewien czas naoliwić, przepuszczając przez urządzenie arkusz papieru nasączony olejem (istnieją również modele posiadające automatycznie oliwienie)


Cięcie na paski

Cięcie na ścinki

Rozróżniamy pięć stopni bezpieczeństwa (wg normy DIN 32757) gdzie każdy ze stopni uzależniony jest od wielkości uzyskiwanych ścinków. Im mniejszy ścinek tym trudniejsze jest odtworzenie zniszczonego dokumentu i tym samym większe bezpieczeństwo zawartej na nim informacji.

Zastosowanie wg stopnia DIN
DIN 1 i 2 – dokumenty ogólnego użytku, nie zawierające danych poufnych lub wrażliwych
DIN 3 – dokumenty poufne, zawierające dane osobowe lub informacje finansowe
DIN 4 i 5 – dokumenty tajne i ściśle tajne

Niszczarki niszczące w stopniu DIN 1 i 2
Niszczarki niszczące w stopniu DIN 3
Niszczarki niszczące w stopniu DIN 4 i 5

Wielkość kosza na ścinki

Znaczenie wielkości kosza na ścinki rośnie wraz z ilością niszczonych dokumentów. W przypadku niszczarek osobistych przybiurkowych, wystarczającym rozmiarem jest 20-35 L. Dla urządzeń centralnych dla biura lub całego piętra zaleca się używanie modeli nie mniejszych niż 50-80L i większych co pozwoli na rzadsze opróżnianie koszta. Na wykorzystanie kosza duże znaczenie ma rodzaj cięcia, ścinki samoistnie kompresują się w koszu i pozwalają na 4-8 krotnie rzadsze jego opróżnianie.

Stosowane są dwa rozwiązania wyjmowania koszy. Wysuwane, bardziej poręczne i występujące w większych modelach oraz otwierane z góry przez zdjęcie mechanizmu niszczącego. Większość urządzeń pozwala na zastosowanie specjalnych lub popularnych worków na odpady.

Niszczenie płyt CD DVD Bluray oraz dyskietek i kart plastikowych

Wiele modeli pozwala na niszczenie nośników optycznych i kart plastikowych tj. karty kredytowe, dokumenty tożsamości, legitymacje etc. Pozwalają na niszczenie jednego nośnika jednocześnie. Część urządzeń w myśl ekologii wyposażona jest w osobny pojemnik na odpady pochodzące z niszczenia takich nośników.

Oszczędność energii

Nowością ostatnich lat są niszczarki oszczędzające energię elektryczną poprzez samoczynne uśpienie po wykonanej pracy. Na uwagę zasługuje system zarządzania energią EMCS w modelach niszczarek HSM.

Gwarancja producenta

Gwarancja udzielana przez producenta dzieli się na obejmującą całość urządzenia i wynosi do 24 miesięcy oraz gwarancję obejmującą dodatkowo noże tnące jako najistotniejszy element niszczarki. Producenci markowych urządzeń prześcigają się w produkcji niezawodnych elementów tnących (jednoelementowych, hartowanych, praktycznie niezniszczalnych) i obejmują je gwarancją od 20 lat (Kobra) przez 30 i 35 lat (Dahle, Ideal) do nawet dożywotniej gwarancji (HSM).

© 2012 Wszelkie prawa zastrzeżone. Opracowanie SHIFT.PL. Kopiowanie lub rozpowszechnianie całości lub części informacji zawartych w artykule bez uprzedniej zgody jest zabronione.

Porównanie produktów