Jaka gilotyna lub trymer

Gilotyny i trymery z naszej oferty służą głównie do cięcia papieru. Bardziej zaawansowane modele gilotyn poradzą sobie również z kartonem i cienką blachą. Obydwa urządzenia w pewnym stopniu pokrywają się funkcjonalnością lecz również uzupełniają.

Gilotyny stosuje się w przypadku konieczności cięcia większych plików papieru.
Większość modeli na prostą konstrukcję: podstawę z dolnym nożem, oraz dźwignię połączoną z nożem górnym. Cięcie materiału odbywa się poprzez ruch dźwigni.
Modele w naszej ofercie możemy podzielić na trzy grupy.

Wybór gilotyny

Gilotyny do domu i biura

Urządzenia z tej grupy są bardzo popularne, odpowiednie do okazjonalnego użytkowania lub częstego, ale z małym nakładem ilości ciętego materiału. Konstrukcja tych gilotyn nie pozwala na duże obciążenia. Charakteryzują się często podstawą z materiału sztucznego, nożem zintegrowanym z dźwignią oraz ręcznym dociskiem. Zakres ilości kartek ciętych jednorazowo to 5-20.

Polecamy modele

Gilotyny do biura i punktów usługowych

Druga grupa to urządzenia do biura, punktów introligatorskich, przeznaczone do ciągłej pracy. Posiadają oddzielne górne ostrze, czasami również wymienne dolne. Metalowy blat i mocne połączenie rączki z podstawą pozwala na długą prace przy dużych obciążeniach. Wydajność jednorazowego cięcia oscyluje w granicach 20 do 50 arkuszy. Często są to modele z dociskiem automatycznym lub dźwigniowym.

Polecamy modele

Gilotyny profesjonalne

Ostatnią grupą są gilotyny przeznaczone do punktów introligatorskich, drukarni, fabryk.
To profesjonalne urządzenia o dużej wydajności, tnące nawet ryzę papieru -500 kartek.
Dostępne są również modele eklektyczne, z automatycznym cięciem .

Polecamy modele

Parametry oraz cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze gilotyny.

Długość cięcia – definiuje maksymalną wielkości ciętego materiału.
Ilość kartek ciętych jednorazowo – ilość kratek podana w gramaturze 70g/m2 jaką dany model jest w stanie jednorazowo przeciąć. Określa maksymalną jednorazowa wydajność danej gilotyny. Trzeba wziąć pod uwagę, że wielu producentów nie zaleca ciągłej pracy z maksymalnym dozwolonym obciążeniem.

Docisk – materiał musi zostać odpowiednio dociśnięty przed cięciem. W najprostszych gilotynach stosuje się docisk ręczny – użytkownik dociska specjalna listwę lub osłonę ostrza
jedną ręką i przytrzymuje nieruchomo cięty materiał.
Rozwiniętym dociskiem ręcznym jest docisk dźwigniowy – specjalna dźwignia przenosi nacisk na pomocą przełożeń na listwę dociskającą.
Ostatni rodzaj to docisk automatyczny – przenosi nacisk na listwę w raz z ruchem rączki z ostrzem.
Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę np. laserowy wskaźnik linii cięcia.


Docisk ręczny

Docisk automatyczny

Laserowy wskaźnik linii cięcia

Wybór trymera

Urządzeniami, które dopełniają wyżej opisane gilotyny są trymery. Również tną papier, ale w mniejszych plikach i są wskazane w sytuacji , gdy niezbędna jest precyzja cięcia.
Posiadają większy zakres formatów i dłuższą linie cienia – można je stosować do materiałów wielkoformatowych.
Działanie trymera jest proste: głowica z nożem krążkowym porusza się po prowadnicy i przesuwając ja z góry na dół wykonujemy cięcie. W trymerach tnących po lini nóż porusza się po metalowej krawędzi.
W modelach z cięciem kreatywnym, po specjalnej listwie z tworzywa sztucznego.
W przypadku, gdy nie potrzebujesz innych rodzajów cięcia, wybierz model tnący po krawędzi - nie wymaga on dociskania głowicy w trakcje cięcia ( docisk automatyczny w momencie przesuwania głowicy), a dolna krawędź ostrzy nóż krążkowy w trakcie pracy.


Głowica trymera – cięcie po listwie

Głowica trymera – cięcie po krawędzi

Trymery do domu i biura

Podobnie jak w przypadku gilotyn pierwsza grupa to urządzenia do domu i biura.
Zazwyczaj do formatu A3, o wydajności do 10-15 kartek przecinanych jednocześnie.

Polecamy modele

Trymery profesjonalne

Druga to modele do użytku profesjonalnego, urządzenia o dużej wydajności, powyżej 10-15 kartek, często wielkoformatowe. Konstrukcja takiego trymera umożliwia intensywną pracę. Poszczególne modele posiadają wymienne głowice lub noże krążkowe, a ich wymiana zapewnia ciągłą wysoką jakoś użytkowania.

Polecamy modele

Trymery do cięcia kreatywnego

Odrębną grupą trymerów są urządzenia do cięcia kreatywnego. Specjalne noże, umieszczone w zintegrowanych lub dodatkowych głowicach umożliwiają inne rodzaje cięcia.
Perforację ( przerywane nacięcie papieru) – umożliwiającą oderwanie kawałka kartki.
Cięcie faliste
Składnie kartki - cięcie nacinające kartkę w celu łatwiejszego składania.


Cięcie – perforacja

Cięcie faliste

© 2012 Wszelkie prawa zastrzeżone. Opracowanie SHIFT.PL. Kopiowanie lub rozpowszechnianie całości lub części informacji zawartych w artykule bez uprzedniej zgody jest zabronione.

Porównanie produktów